Přejít na obsah
DOPRAVA ZDARMA
CHCETE MÍT JISTOTU, ŽE VÁŠ DÁREK DORAZÍ POD STROMEK VČAS? OBJEDNÁVKY PŘIJATÉ DO STŘEDY 18.12.2024 DORUČÍME JEŠTĚ PŘED SVÁTKY.
Haute horlogerie - keď sú luxusné hodinky umením

Haute horlogerie - když jsou luxusní hodinky uměním

Setkali jste se už se spojením haute couture? Tento mezinárodně používaný termín ze světa módy může volně přeložit jako „vysoká krejčovství“. Toto označení se používá k vymezení mimořádně kvalitního, luxusního, ručně šitého oblečení, v protikladu ke kterému stojí levnější, masově vyráběné kousky oděvu.


Ve světě luxusních hodinek máme haute horlogerie, nebo, chcete-li, „vysoké (vznešené) hodinářství”. Jak už tušíte, tento pojem zastřešuje ty největší skvosty, ručně vyráběné hodinky od mistrů s dlouhodobou tradicí.


Co všechno se ukrývá za haute horlogerie?


Quartz vs. mechanika - masa vs. tradice

Ještě v 60. letech minulého století měly všechny hodinky mechanický strojek. Právě koncem sedmé dekády se však v hodinářství udála měla revoluce, kterou způsobil, možná trochu překvapivě, křemen.


Oxid křemičitý, jak zní plné chemické označení tohoto minerálu, se totiž začal používat při výrobě strojků s bateriemi. Ve srovnání s klasickými hodinkami nefungovaly pouze na bázi mechanických součástek, ale měly v sobě integrovaný obvod.

 

 

 

Pro tyto hodinky se zdomácněl název „quartzové”.


Jejich největší devizou byla násobně nižší výrobní cena a netrvalo tedy dlouho a začaly na trhu dominovat. Quartzové hodinky se staly (a dodnes jsou) masovou záležitostí, právě díky vysoké dostupnosti a levnějším materiálům.


Inu a v tomto období se zrodilo označení haute horlogerie .


Tradiční hodinářští mistři jím označovali prvotřídní , luxusní hodinky s mechanickými strojky, aby dali najevo, že TOTO je tradice, TOTO je kvalita, ne quartz.

 

 


Luxus poznáte na první pohled

Jak poznat, jestli hodinky patří do haute horlogerie?


První poznávací znak jsme již načrtli – je jím přítomnost mechanického strojku. Právě on totiž odkazuje na poctivé, hodinářské řemeslo, které se pyšní ruční výrobou a precizním přístupem ke každé jedné součástce.


Hodně z tradičních výrobců, z naší nabídky například IWC Schaffhausen , si dokonce vyrábí vlastní, in-house strojky a nespoléhá se na strojky z jiných dílen.


Mnohé haute horlogerie hodinky mají kromě primární funkce – ciferníku pro ukazování času – i další mechanismy, například chronograf (pro měření časových úseků), tourbillon (zajišťuje přesnost hodinek), kalendář a podobně.


Vyznačují se také precizní ruční dokončovací prací (tzv. finishing) a povrchovou úpravou, například gravírováním, gilošováním, perláží, pískováním či tzv. ženevskými pruhy (côtes de genève).


Jinými slovy - takové luxusní hodinky jsou krásné jako celek, ale také v jednotlivých detailech. Elegantní, stylové a již na první pohled dechberoucí.


V neposlední řadě se haute horlogerie hodinky mohou pyšnit i certifikáty, například pečetí kvality od Controle Officiel Suisse des Chronomètres (COSC) či Geneva Seal.


Výrobci haute horlogerie

Dnes můžeme rozdělit hodináře držící se nejvyšších standardů haute horlogerie do dvou skupin: tradiční Maisons a modernější, inovativní značky.


K prvním jmenovaným patří například Patek Philippe, Vacheron Constantin, Audemars Piguet, případně Breguet či Jaeger-LeCoultre .

 

 


Mezi modernější hráče zase patří MB&F, Richard Mille, Urwerk, De Bethun, HYT, či Parmigiani Fleurier. Tito výrobci často bourají zažité konvence a do svých luxusních hodinek vnášejí inovativní, svěží prvky.


Chcete na svém zápěstí tu nejvyšší kvalitu bez kompromisů? Prohlédněte si naše must-have luxusní hodinky - kolekci, kterou jsme pro vás připravili přímo v klenotnictví Maskaľ.
Předchozí příspěvek Další příspěvek